Sylvia. Agentka Mossadu

Okładka książki Sylvia. Agentka Mossadu Moti Kfir, Ram Oren
Okładka książki Sylvia. Agentka Mossadu
Moti KfirRam Oren Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2013-08-26
Data 1. wyd. pol.:
2013-08-26
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324024261
Tłumacz:
Mateusz Borowski
Tagi:
mossad tajne służby
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
162 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
851
851

Na półkach:

Jestem fanem wszelkiej literatury związanej z Mossdem dlatego moja ocena nie do końca może być obiektywna. Pierwszy raz o Sylvii Rafael wspomniał Ronen Brergman w swojej fenomenalnej książce "Powstań i zabij pierwszy" więc kiedy dowiedziałem się, że dostępna jest jej fabularyzowana biografia współautorstwa jej przełożonego Moti Kfira, musiałem po nią sięgnąć. Może rzec, że książka ma trochę tego, trochę tamtego tzn. trochę akcji, trochę techniki wywiadowczej, trochę złych charakterów i trochę tych dobrych. Jednym słowem jest ogólna kompilacja interesujących tematów jako baza dla ciekawej i interesującej książki. Choć nie jest to książka bardzo szczegółowa (a szkoda) to przyjemnie i szybko się ją czyta. Polecam.

Jestem fanem wszelkiej literatury związanej z Mossdem dlatego moja ocena nie do końca może być obiektywna. Pierwszy raz o Sylvii Rafael wspomniał Ronen Brergman w swojej fenomenalnej książce "Powstań i zabij pierwszy" więc kiedy dowiedziałem się, że dostępna jest jej fabularyzowana biografia współautorstwa jej przełożonego Moti Kfira, musiałem po nią sięgnąć. Może rzec, że...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
60
27

Na półkach:

Jakoś ciężko mi się czytało, może to wina tłumacza, dowiedziałam się jednak dużo ciekawych rzeczy. Trochę panegiryczny.

Jakoś ciężko mi się czytało, może to wina tłumacza, dowiedziałam się jednak dużo ciekawych rzeczy. Trochę panegiryczny.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
891
764

Na półkach:

Bardzo ciekawa książka. Podzielona jest na dwa główne równoległe wątki. Pierwszy, główny wątek dotyczy tytułowej postaci, Sylvii, agentki wywiadu. Drugi, poboczny wątek dotyczy przywódcy Czarnego Września na którego przez wiele lat polowało Moassad oraz główna bohaterka Sylvia.
Sylvia była Żydówką pochodzącą z Południowej Afryki. Tam się wychowała oraz tam spędziła młodość. Jednak chęć pracy dla Izraela spowodowały iż najpierw jako młoda kobieta podjęła pracę w izraelskim kibucu. Następnie zbiegiem okoliczności zwróciła na siebie uwagę pracownikom Mossadu. Została zrekrutowana i stopniowo wkręciła się w różne tajne operacje tej tajnej służby specjalnej.
Czarny Wrzesień to oranigacja powiązana w Yasirem Arafatem która była odpowiedzialna za wiele zamachów terrorystycznych, między innymi z porwaniem i zabójstwem podczas igrzysk olimpijskich w Monachium sportowców reprezentujących Izrael. Tych zamachów było więcej, ale chyba ten monachijski jest najbardziej znany. Izrael z wielką determinacją ścigał terrorystów. Popełnił też kilka błędów. Jednym z największych błędów Mossadu była egzekucja niewinnego człowieka w Norwegii w Lillehammer. Sylvia brała udział w tym zamachu w efekcie została aresztowana przez policję noerweską i spędziła kilka lat w norweskim więzieniu.
Dzięwki książce można się sporo dowiedzieć na temat tego jak Mossad funkcjonował, rekrutował, szkolił agentów oraz tworzył fikcyjne tożsamości dla swoich agentów. Z książki sporo dowiemy się również na temat organizacji Czarny Wrzesień.

Bardzo ciekawa książka. Podzielona jest na dwa główne równoległe wątki. Pierwszy, główny wątek dotyczy tytułowej postaci, Sylvii, agentki wywiadu. Drugi, poboczny wątek dotyczy przywódcy Czarnego Września na którego przez wiele lat polowało Moassad oraz główna bohaterka Sylvia.
Sylvia była Żydówką pochodzącą z Południowej Afryki. Tam się wychowała oraz tam spędziła młodość....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
158
155

Na półkach: , , , ,

Sylvia Rafael zmarła w wieku 68 lat 9 lutego 2005 r. Jej ciało pochowano w Izraelu, w grobie, którego płytę zdobi inskrypcja wykonana przez jej kolegów z Mosadu: „Kochałam swój kraj ze wszystkich sił. Teraz, gdy nadszedł mój czas niech przyjmie mnie jego ziemia…”

To krótkie epitafium stanowi kwintesencję treści książki Rama Orena i Moti Kfira. „Sylwia Agentka Mosadu” nie jest bowiem zwykłą książką o brawurowych wyczynach agentów sił specjalnych.

Kolejnych kart historii życia i służby Sylvii niewypełniają sceny rodem z kolejnej odsłony Jamesa Bonda – Agenta Jej Królewskiej Mości. Być może, każdy kto zasugeruje się nazwą jednej z najskuteczniejszych organizacji wywiadowczych świata będzie rozczarowany. Zamysł autorów - choć sugerowany od początku książki - uwidacznia się w pełni wraz z jej zakończeniem.

Odwaga, patriotyzm, odpowiedzialność, poczucie obowiązku i przede wszystkim samotność – tak właśnie ukazuje się czytelnikowi świat bojowników – izraelskich pracowników wywiadu. Agent, to po prostu „szpieg, który działa na szkodę własnego narodu, zazwyczaj dla pieniędzy. Kiedy zostaje złapany, nieuchronnie uznaje się go za zdrajcę”.

Bojownik zaś, wbrew powszechnemu mniemaniu, ma inny cel. Jak wskazuje Moti Kfir "główne zadanie Mossadu i innych służb wywiadowczych nie polega na prowadzeniu specjalnych operacji, na ściganiu i zabijaniu wrogów państwa. Takie misje należą do rzadkości, choć oczywiście są bardzo ważne. Jednak codzienna praca agentów, stanowiąca nie lada wyzwanie, polega przede wszystkim na żmudnym gromadzeniu informacji, zależnie od aktualnych priorytetów państwa.”

„Sylvia Agentka Mossadu”, prowadząc czytelnika przez kolejne dni życia agentki, opisuje codzienność związaną z wyczekiwaniem na umówione hasło do podjęcia działania. Przedstawia też czytelnikowi meandry samotnego umysłu człowieka, który nie może pozwolić sobie na chwilę dekoncentracji. Wszystko podporządkowane jest służbie i powierzonym zadaniom, zaś w chwilach pomiędzy nimi nie ma miejsca na normalne życie, prozaiczną miłość, sympatię czy antypatię lub beztroskie spędzanie wolnego czasu.

Równolegle z „codziennością” Sylvii można poznać również świat terroryzmu z drugiej strony barykady. Świetnie poprowadzony wątek działacza i przywódcy „Czarnego września” Ali Hassaba Salameha, nadaje książce szczególnego kolorytu i zamyka świat bojowników i terrorystów w monochromatycznych barwach dobra i zła. Nie widać jednak wyraźniej linii, któa dzieli świat na dobry i zły. Dobro i zło ustępuje bowiem licznym odcieniom szarości - nawet najlepsi popełniają błędy i podejmują złe decyzje.

Służbę Sylvii Rafael w Mossadzie zakończyła afera w Lillehammer, która była również wielka plamą na nieskazitelnym obliczu agencji. Rozczarowanie, jakie przeżyła agentka - zwłaszcza wobec jej poczucia obowiązku obrony wszystkich Żydów - spycha ją dosłownie na margines życia. Długie dni spędzone najpierw w areszcie śledczym, a następnie w norweskim więzieniu dla kobiet, prowadzą do gruntownej przemiany bohaterki, wywołują poczucie zawodu względem swojej „firmy”.

Książka nie jest jednak bezkrytyczną pochwałą działań Mossadu. Stanowi raczej uzasadnienie drastycznych metod działania i bezpardonowej walki ze złem czyhającym na Żydów. Miarodajna relacja, która wyszła spod pióra naocznego świadka wydarzeń jest głosem pokoleń bojowników Mossadu, którzy stanowili o bezpieczeństwie nie tylko mieszkańców, ale i państwa Izrael.

Każdy, kto sięgnie po tę lekturę powinien zdobyć się na chwilę refleksji i zauważyć, że postrzeganie świata oczami Żyda nie jest takie samo, jak innych ludzi. Pamięć o Holocauście przetrwała w tym narodzie o wiele mocniej i głębiej wniknęła w świadomość wielu Żydów. Ta bolesna historia narodu popychała tak wielu ludzi na ścieżkę tajnych służb.

W świetle tej lektury inaczej jawią się tak częste w Polsce wydarzenia upamiętniające żydowską tragedię w trakcie II wojny światowej. Inaczej postrzegane są kolejne doniesienia o walkach w strefie Gazy, działaniach odwetowych wymierzonych w Palestynę, bombardowaniach, ostrzałach rakietowych i rajdach jednostek pancernych. Książka Rama Orena i Moti Kfira – „Sylwia Agentka Mossadu” – rzuca na powyższe kwestie więcej światła i pozwala poznać odmienny punkt widzenia.

Sylvia Rafael zmarła w wieku 68 lat 9 lutego 2005 r. Jej ciało pochowano w Izraelu, w grobie, którego płytę zdobi inskrypcja wykonana przez jej kolegów z Mosadu: „Kochałam swój kraj ze wszystkich sił. Teraz, gdy nadszedł mój czas niech przyjmie mnie jego ziemia…”

To krótkie epitafium stanowi kwintesencję treści książki Rama Orena i Moti Kfira. „Sylwia Agentka Mosadu” nie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
180
114

Na półkach: ,

Treść obfituje w pochwały głównej bohaterki tworząc wrażenie, że książka została napisana na zamówienie słynnej organizacji na M... To jeden wielki panegiryk, momentami przyprawiający o mdłości.
Z zaciekawieniem czytałem tylko fragmenty przedstawiające kulisy polowań agentów na czołowych przywódców "Czarnego września". Przez resztę przechodzi się dosyć obojętnie.

Treść obfituje w pochwały głównej bohaterki tworząc wrażenie, że książka została napisana na zamówienie słynnej organizacji na M... To jeden wielki panegiryk, momentami przyprawiający o mdłości.
Z zaciekawieniem czytałem tylko fragmenty przedstawiające kulisy polowań agentów na czołowych przywódców "Czarnego września". Przez resztę przechodzi się dosyć obojętnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
318
65

Na półkach: ,

świetnie się czyta mimo tego, że to książka - laurka

świetnie się czyta mimo tego, że to książka - laurka

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2268
2203

Na półkach: ,

Sylvia Rafael. Agentka Mossadu. Zawsze kręciły mnie kobitki działające w wywiadzie. Była naprawdę niezła.

Sylvia Rafael. Agentka Mossadu. Zawsze kręciły mnie kobitki działające w wywiadzie. Była naprawdę niezła.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
173
103

Na półkach: ,

Nie od dziś wiadomo, że Izrael posiada jedne z najlepszych i najskuteczniejszych służb specjalnych na świecie - kraj otoczony zewsząd przez wrogów nie przetrwałby bez nich długo. Ta książka daje nam pewien wzgląd w kulisy pracy jednej z tych służb: Mossadu, izraelskiego wywiadu. Poznajemy ją przez pryzmat biografii jednej z najlepszych agentek - Sylvii Rafael. Książkę warto przeczytać gdyż niewątpliwie jest ciekawa (szczególnie dla miłośników historii szpiegowskich),należy jednak brać poprawkę na to, że autorzy jasno zarysowali podział na kryształowo czystych Izraelczyków i jednoznacznie złych arabskich terrorystów. Można to zrozumieć, w końcu autorzy książki również są Żydami powiązanymi ze światem tajnych służb, toteż ciężko oczekiwać od nich oczerniania własnego gniazda, tym niemniej jednak w prawdziwym życiu ten podział wcale nie jest taki oczywisty i warto mieć to na uwadze podczas lektury.

Nie od dziś wiadomo, że Izrael posiada jedne z najlepszych i najskuteczniejszych służb specjalnych na świecie - kraj otoczony zewsząd przez wrogów nie przetrwałby bez nich długo. Ta książka daje nam pewien wzgląd w kulisy pracy jednej z tych służb: Mossadu, izraelskiego wywiadu. Poznajemy ją przez pryzmat biografii jednej z najlepszych agentek - Sylvii Rafael. Książkę warto...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
347
344

Na półkach: , ,

Jeżeli spodziewacie się że będzie to książka o tajnych operacjach i szpiegowskim rzemiośle to się nie zawiedziecie.
Jednak jest to opowieść nie tylko o tym.
Opisuje ona historię dwojga ludzi, którzy nigdy się nie spotkali, a zostali śmiertelnymi wrogami.
W innych czasach i w innych okolicznościach pewnie nawet o sobie by nie usłyszeli.
Los zdecydował jednak inaczej.
Ona - Sylwia Rafael, urodzona w RPA, nie będąca według żydowskiego prawa Żydówką (Jej matka była chrześcijanką). Na życie Sylvii bardzo duży wpływ miał kuzyn Jej ojca, który cudem przeżył egzekucję w Babim Jarze i udało mu się dostać do domu rodziców Sylwii.
Aż do swojej przedwczesnej śmierci opowiadał Sylvii o zagładzie Żydów podczas II Wojny Światowej i twierdził, że tylko we własnym państwie będą mogli się czuć bezpiecznie.
Pod wpływem tych opowieści w 1963 roku Sylvia zdecydowała się wyjechać do Izraela, gdzie po jakimś czasie została dostrzeżona przez ludzi Mossadu.
On - Ali Salameh syn Hassana Salameha, bohatera Palestyńczyków w walce z Żydami o Palestynę.
Wolałby używać życia, bawić się w towarzystwie pięknych kobiet, od alkoholu nie stroniwszy .
I pewnie stałby się jednym z bon vivantów gdyby nie rodzinna tradycja oraz oczekiwanie między innym ze strony Jasera Arafata, że pójdzie w ślady Ojca.
Tak też się stało. Po dość długo stawianym oporze Ali Salameh wstępuje w szeregi Al- Fatah a później staje się mózgiem Czarnego Września - organizacji terrorystycznej, będącej zbrojnym ramieniem Arafata.
Poznacie tutaj sporo istotnych szczegółów większości znanych akcji zarówno Czarnego Września, takich jak np. zamach na Olimpiadzie w 1972 oraz akcji odwetowej Mossadu znanej jako operacja "Miecz Gideona"
Smaczku dodaje postać Motiego Kfira - byłego długoletniego instruktora Mossadu, który jest współautorem książki.
Książka nie tylko dla miłośników historii szpiegowskich - pokazuje, jak przekonania, uwarunkowania społeczno-kulturowe i czas, w jakim przyszło żyć bohaterom ma decydujący wpływ na ich wybory i wyborów tych konsekwencje.

Więcej na wwww.niestatystycznypolak.blogspot.com

Jeżeli spodziewacie się że będzie to książka o tajnych operacjach i szpiegowskim rzemiośle to się nie zawiedziecie.
Jednak jest to opowieść nie tylko o tym.
Opisuje ona historię dwojga ludzi, którzy nigdy się nie spotkali, a zostali śmiertelnymi wrogami.
W innych czasach i w innych okolicznościach pewnie nawet o sobie by nie usłyszeli.
Los zdecydował jednak inaczej.
Ona -...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
211
160

Na półkach: ,

Sylvia Rafael ujęła mnie swoim duchem walki. Powiem Wam że bardzo dobrze czytało mi się, tę książkę. Mimo że nie ma najlepszych ocen, ja jednak się cieszę, że mam ją na swojej półce i z czystym sumieniem ją polecam! Myślę że spokojnie spodoba się tym mniej wymagającym, czytelnikom i czytelniczką,a co najważniejsze jest wciągająca i czyta się bardzo szybko
Czyli fajne książka na dwa wieczory ...

Sylvia Rafael ujęła mnie swoim duchem walki. Powiem Wam że bardzo dobrze czytało mi się, tę książkę. Mimo że nie ma najlepszych ocen, ja jednak się cieszę, że mam ją na swojej półce i z czystym sumieniem ją polecam! Myślę że spokojnie spodoba się tym mniej wymagającym, czytelnikom i czytelniczką,a co najważniejsze jest wciągająca i czyta się bardzo szybko
Czyli fajne...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    209
  • Chcę przeczytać
    185
  • Posiadam
    85
  • Literatura faktu
    5
  • E-book
    5
  • Ulubione
    4
  • E-booki
    4
  • 2014
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Biografie
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sylvia. Agentka Mossadu


Podobne książki

Przeczytaj także